Розмір орендної плати за земельний пай в Ємільчинському районі найменший в області

У районі часто-густо чути нарікання селян на невиплату орендної плати сільгосппідприємствами за використання їхньої землі. Орендарі ж це пояснюють неви-користанням паю, неврожаєм тощо. Опріч того, неабиякою “підмогою” для уникнення розрахунків є неукладення договору між власником землі та сільгосппідприємцем. Законодавець же чітко говорить, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Усе це й стало приводом дізнатись, як саме відбуваються розрахунки із селянами за користування їхніми земельними ділянками.

 За інформацією відділу Держгеокадастру в районі, базою для визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай) є нормативно-грошова оцінка цієї ділянки. Її значення щороку уточнюється, шляхом перерахунку з урахуванням коефіцієнту індексації, який визначається відповідно до законодавства. Станом на 1 січня поточного року він становить 1,2%. Відповідно, для визначення остаточної суми орендної плати, яку сільгосппідприємство буде виплачувати орендодавцю за використання земельної частки, воно звертається до Держгеокадастру за довідкою, в якій указано нормативно-грошова оцінка земельної ділянки і коефіцієнт індексації вже враховано.

Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки та не перевищувати 12%.

В управлінні агропромислового розвитку РДА зазначають, що в нашому районі більшість сільгоспорендарів при встановленні розміру орендної плати використовують найменший відсоток в області – 3%, а деякі – 4% (наприклад, ПОСП “Колос”, ТОВ “Підлуби Агро+”, ТОВ “Лендком центр” і т. д.). У середньому на 1 га припадає 176 грн. За даними моніторингу управління найбільш вчасно селянам сплачують ПСП “Восток-Запад”, ТОВ “Лендком Центр” тощо.

Саме згаданий вище відсоток, а не нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, впливає на розмір орендної плати. Пов’язано це з тим, що під час земельної реформи 2001 року селян намагались зрівняти у правах. Вони отримали земельні ділянки з кращою якістю ґрунту – менші за площею, а з нижчою якістю – більші. Вища ж вартість оренди зазвичай там, де працюють конкурентні сільгоспвиробники.

P.S. Договір із селянами сільгосппідприємці укладають на значний термін, за який економічна ситуація найчастіше змінюється. В такому випадку регулювати підвищення орендної плати можна за допомогою укладання додаткової угоди, проте на Ємільчинщині про існування такої практики не відомо. Не було помічено також жодного випадку, коли б власник землі захотів змінити умови договору, наприклад, зменшити термін оренди тощо. Тож це питання лишається на совісті сільгоспвиробників і поза юридичною площиною.

А ось інформація для тих, хто хоче розрахувати розмір орендної плати за пай.

Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського при-значення передбачено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріл-лі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосову-ється коефіцієнт 1,756.

Варто зазначити, що отриманий дохід від надання в оренду земельної ділянки підлягає оподаткуванням податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО), який ви-значається і сплачується підприємством-орендарем (становить 18%) та військовим збором (1,5%).

Через те, що чинним законодавством передбачено негрошові форми орендної плати (зокрема натуральна), слід мати на увазі, що відповідно до п. 164.5 ст. 164 По-даткового кодексу при нарахуванні (наданні) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені Податковим кодексом, помножений на коефі-цієнт, який обчислюється за такою формулою: К=100:(100-Сп), де К – коефіциєнт; Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Умовні приклади розрахунку орендної плати за земельну частку (пай)за результатами врожаю 2016 року, якщо:

Умова:
– площа ріллі, що припадає на земельну частку (пай) становить1,4 га;
– нормативна грошова оцінка1 га ріллі, що припадає на земельну частку (пай), проведена станом на 1 липня 1995 року становить 10000 грн.;

– у договорі оренди передбачено розмір орендної плати 3%;

Розрахунок:
1. Розраховуємо нормативну грошову оцінку1 га земельної частки (паю), проіндексовану станом на 01.01.2016 року: 10000 грн. х 1,2 х 1,756 =21072 грн.
2. Розраховуємо нормативну грошову оцінку земельної частки (паю) площею1,4 га, яка слугуватиме базою для визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай): 1,4 х21072 =29500,8 грн.
3. Отже, враховуючи викладене, мінімальна сума орендної плати за земельну ділянку (пай) площею1,4 га (згідно умовного прикладу) в 2016 році, буде становити 3% від 29500,8 грн., тобто 885,024 грн.(3%*29500,8=885,024).

Тепер розрахуємо утримання податків:

1) При грошовій формі розрахунку з орендодавцем за пай:

Безымянный.jpg

Відповідь: Вартість продукції сільгоспвиробника, яка повинна бути виплачена за пай орендодавцю має бути розрахована за звичайними цінами, згідно нормам встановленим Податковим кодексом. Згідно до умов прикладу вартість сільськогосподарської продукції після утримання податків при негрошовій (натуральній) формі розрахунку з орендодавцем становитиме 677,559 грн.

Г. КОЛЕСНИК,

“НТ” №13, 2016

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *