Ємільчинські аграрники: поступ є

Абердин-ангуська ВРХ, яку утримує ТОВ “Підлуби Агро”

Широкі лани, золоті поля, повітря, напоєне ароматом суцвіть гречки, соняшника, волошок… Такою була Ємільчинщина кількасот років тому, такою є й зараз. Вона незмінно – край аграрництва, на ґрунтах якої вирощують пшеницю, жито, овес, кукурудзу, ріпак, сою, вже згадані соняшник і гречку. Поряд із великими працюють і малі підприємства. Наприклад, за свою діяльність постійно звітуються 11 фермерських господарств, сім із яких займаються тваринництвом. Попри постійні нарікання на економічні складнощі, агропідприємствам вдається розвиватися.

Очевидна тенденція до поступу… невелика, але все ж. За даними відділу агропромислового розвитку РДА, кількість ВРХ, які утримують сільгосппідприємства, збільшилася. На 1 січня цього року було 2402 голови, а на 1 листопада – 2457 (у тому числі корів із 1048 – до 1160). Цікаво, що цьогоріч карта порід теж поповнилася: поряд із поліською м’ясною (ПОСП “Зірка”), голштинською (ДГ “Рихальське”) у ТОВ “Підлуби Агро” з’явилась стійка до погодних умов абердин-ангуська ВРХ.

Сіють дещо більше порівняно із минулим роком – 27 тис. 87 га (у 2016 – 22 тис. 315 га). Щороку з’являються нові підприємства, як-от: ТОВ “Агролайф”, ТОВ “Яблунець Агро”. Деякі з них ще не збирали урожай, а лише проводять підготовчі роботи.

За оренду паїв селянам, згідно з даними моніторингу відділу АПР, 47 агропідприємств мають виплатити 4 млн 784 тис. грн, на разі сплатили 3 млн 547 тис. грн.

Відсоток при розрахунку аграрників за користування орендованими паями з фізособами коливається від 3% до 6% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. За найбільшою ставкою платять ТОВ “Яблунець Агро”, ТОВ “Тера Ра”.

Середня заробітна плата в агросекторі з початку року становить 4 тис. 53 грн. За рівнем зарплатні у лідерах – ПСП “Восток-Запад”, “Лендком Центр”, ПОСП “Колос”. Залучено інвестицій сумою 8 млн 516 тис. грн (техніка – 7 млн 748 тис. грн та поповнення основного стада – 868 тис. грн).

Г. КОЛЕСНИК,

“НТ” №46

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *