Ємільчинський підприємець розповів про головні тенденції на ринку альтернативної енергії

У багатьох випадках сучасний малий бізнес, особливо наш, провінційний, – банальне гендлярство: купити дешевше – продати дорожче. На цьому фоні той, хто прагне щось “зробити руками”, уже заслуговує поваги. Ємільчинський підприємець Дмитро Дубовий вирізняється креативністю: чого тільки варте його інженерне творіння – твердопаливний котел “Дубок” із масою “наворотів”, який витримав іспит морозів минулої зими.

Коли кілька тижнів тому він завітав до редакції, щоб розмістити рекламу сонячного колектора, й виникла ідея поговорити і про чергову раціональну пропозицію, і загалом про сучасні віяння в енергозбереженні. З них, власне, й розпочали, адже Дмитро не так давно побував у Польщі на черговій виставці (це в нього – за правило) й отримав цікаву інформацію.

– У Познані розглядались кілька напрямків альтернативної, відновлювальної енергетики. Мене ж цікавили тенденції твердопаливних котлів. Так от, Європа поступово відмовляється від котлів із ручним завантаженням, натомість масово розвивається автоматична подача, тобто використовуються пеллети. І це зрозуміло, адже гранула виготовляється з відходів, а цільна деревина використовується більш раціонально. Держава ці процеси регулює на законодавчому рівні й людині невигідно стає брати котел, що працює на дровах. Така тенденція може перейти й до нас. І Європа навіть може в цьому плані тиснути. До речі, ми вже давно пропонуємо пеллетні пальники польської фірми PELLAS, встановивши які на будь-який твердопаливний котел, можна перевести його на автоматичне спалювання пеллетів. Є вже десятки діючих не один рік установок в Олевську, Новограді та по Україні, що дарують господарям економію (в порівнянні з газом), зручність та комфорт. А пеллети в нас поруч…

Друге: набирає обертів сонячна та вітроенергетика, по всій Польщі – маса вітряків. За п’ять років я вже вчетверте там і збільшення дуже помітне.
Наступне – електромобілі: “Фольксваген”, БМВ, зрозуміло – “Тесла”. Розвивається відповідна мережа заправок. І це теж цікавий бізнес: бажаючий ставить електрозаправку і далі на цьому заробляє, заряджаючи акумулятори.

Це коротко про головні віяння.

Тепер про сонячну енергетику, а точніше – сезонне та всесезонне гаряче водопостачання (сонячний нагрів води). Те, чим займаюся я, – це скляні вакуумні трубки, які встановлюються на даху будинку (найпростіший і найдешевший варіант, що працює за законами гравітації, без тиску). Туди подається вода, там же знаходиться утеплений бак, до якого й під’єднані скляні трубки із дзеркальним напиленням, що фокусує сонячне світло на трубку з водою. Під дією конвекції тепла вода піднімається в бак, у якому й зберігається, і досить ефективно (принцип термоса): в мене є діючий стенд і за нинішньої погоди вода за день майже закипає – 95-98оС. Вранці наступного дня маємо 85оС.

Коштує такий проект (на 100 л) 305 доларів (близько 8 тисяч гривень) при мінімальній комплектації. Є можливість під’єднати пульт, який показуватиме температуру в бойлері та навіть зможе догріти за потреби воду електротеном. Система надійна: скло свої властивості не втрачає, за міцністю розраховане на град (хоча, в крайньому, – трубку можна міняти), бак – із “нержавійки”. Загальна вага – до 300 кг.

Користуватись такою системою можна, коли немає стійких заморозків: із квітня по жовтень включно. Економія за цих 7 місяців на нагріві води окуповує систему десь за 3 роки. Можна нагріти сонцем воду й взимку, є обладнання, проте воно трохи дорожче, оскільки як теплоносій використовується незамерзаючий етиленгліколь, що передає тепло в будинок, в бойлер.
Вів розмову
М. МЕЛЬНИК,

“НТ” №23

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *