І вітаміни, і медонос, корм для худоби і не лише


Як тільки напровесні з’являються перші зелені кущики, в основному кропиви, власники особистих підсобних господарств відправляються на пошуки вітамінного корму для худоби та птиці. І вони з цього приводу мають рацію. Адже після тривалих зимових місяців не лише свині, а й кури, качки і решта домашньої птиці потребують поживного соковитого додатку до раціону. Разом з тим слід зазначити – крім кропиви, лободи, лопуха можна використовувати і таку рослину, як яглиця або снить звичайна.
Про неї, тобто про її властивості, довідався ще кілька десятків літ тому, коли зустрів знайомого на узліссі з повним мішком зелені. Поцікавився відповідною літературою. Приміром, на сторінках колись популярного журналу “Присадибне господарство” ще в минулому столітті про снить йшлося як про злісний садовий та городній бур’ян. У книзі “Дари лісу” (автори Ю. Я. Єлін, М. Я. Зерова…) про яглицю оповідується дещо з інших сторін. У виданні вона описується як харчова, високовітамінна медоносна, лікарська, а ще кормова рослина. У народній медицині використовується при подагрі, ревматизмі.
З давніх-давен і кропиву, і яглицю люди вживали як вітамінний додаток (вітамін С). Є у ній каротин, білкові речовини, кобальт, титан, бор, залізо, марганець. Обидві рослини (кропива та снить) використовують для приготування супів, борщів, салатів, соусів, ікри тощо. Яглиця, зазвичай, зацвітає у травні-червні. Тоді її стебла грубішають, стають менш придатними для згодовування і худобі, і птиці.
З особистого досвіду. Кропиву, снить подрібнюю, запарюю, додаю до сумішей раціонів худоби та птиці. За сприятливих погодних умов надлишок сировини висушую у затінку на зиму. Це суттєвий вітамінний додаток до кормової бази моєї домашньої ферми.
Володимир КУШИМ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *