Як відновити втрачені документи на нерухомість


Роз’яснення підготувала юристка при громадській організації “Комітет виборців” Валентина Ткач.

Документи на нерухомість можуть бути втрачені, викрадені, пошкоджені, знищені. Але шлях їх відновлення, залежно від виду документа, буде однаковим. У результаті, отримані дублікати документів матимуть таку ж юридичну силу, що й оригінал – а це і є головною метою.
У даному випадку перейматися немає причин, адже запис про право власності зберігається у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Однак тільки у тому випадку, якщо раніше відбулася реєстрація такого права.
Якщо така проблема виникла, є певний перелік документів, якими може підтверджуватися виникнення або перехід права власності на нерухоме майно, а саме:
• договір дарування, купівлі-продажу або міни та ін.;
• свідоцтво про право на спадщину;
• рішення суду, яке набрало чинності;
• ухвала суду між співвласниками нерухомого майна про визнання мирової угоди;
• свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування до 01.01.2013 або державним реєстратором з 01.01.2013 до 01.01.2016;
• державний акт на право приватної власності на землю. Видавався з 13.03.1992 до 01.01.2013;
• інформаційна довідка з реєстру речових прав, видана в період з 01.01.2016 по 02.11.2016 (видавалась без підпису та печатки реєстратора);
• витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (наявний підпис і печатка реєстратора). Видається з 02.11.2016 по теперішній час.
За загальним правилом, у разі втрати або зіпсування документа видати його дублікат може лише суб’єкт, що видавав такий документ. При цьому, якщо нормативно-правовий акт, на підставі якого відповідний суб’єкт видавав документ, втратив свою чинність, це не є підставою для відмови у видачі дубліката документа.
Єдиною підставою, за наявності якої суб’єкт, що видав такий документ, не може видати дублікат, є ліквідація (припинення діяльності) такого суб’єкта. У подібному випадку дублікат документа видає правонаступник відповідного суб’єкта або архівна установа (якщо передбачається передача документів до архіву) ldn.org.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *