Історія Ємільчинщини: український визвольний Рух, ОУН та УПА

13 травня 1943 р. розпочався перший із тривалих рейдів на Схід, за колишній польсько-радянський кордон, що його здійснив відділ “Верещаки” (Федір Воробець).

Рейд тривав до середини вересня 1943 р. в Житомирській і Київській областях — через Ємільчинський, Коростенський райони, через Чоповицькі й Малинські ліси. 

 

Звідти відділ робив випади в Базарський, Коростенський і Потіївський райони. Поміж розвідкою в селах повстанці пізнавали край, шукали симпатиків, ліквідовували сексотів, нищили сепаратори, шкодили німецькій адміністрації.

“У перших числах червня загін націоналістів чисельністю до 500 осіб із району Новоград-Волинська рушив на Київщину”, – говорилося з цього приводу в переданому для УШПР повідомленні № 4788/78 від 23 червня 1943 р. керівника штабу радянських партизанських загонів Кам’янець-Подільської області Я.Мельника (ЦДАГОУ. – Ф. 62. – Оп. 1. -Спр. 247. – Арк. 113). 

28 червня це саме підтвердив у своєму повідомленні керівник одного з партизанських загонів Житомирської області І.Шитов. “Українські націоналісти, – писав він, – поширюють свій вплив на Житомирську та Київську області. У перших числах червня бандерівська сотня [в складі] 180 осіб під командуванням Вовка [правильно – Вояка (П.Ґудзоватий)] та Верещаки … направилася у район Житомира та Києва” (ЦДАГОУ. – Ф. 62. – Оп. 1. -Спр. 253. – Арк. 98.). 

Згаданий у цих повідомленнях повстанський підрозділ УПА впродовж рейду по Житомирській та Київській областях провів 15 успішних боїв проти німецьких військових відділів поблизу Устинівки (Житомирщина), за час яких вбито понад 100 представників німецької окупаційної адміністрації та здобуто багато зброї, харчів й одягу; у Коростені той же підрозділ роззброїв німецьку поліцію 

Боляновський А. Боротьба УПА проти нацистського окупаційного режиму. 1943 рік // Українська Повстанська Армія в боротьбі проти тоталітарних режимів. – Львів, 2004. -С 173; Русначенко А. Народ збурений. Національно-визвольний рух в Україні й національні рухи опору в Білорусії, Литві, Латвії, Естонії.– Київ, 2002. – С.104

Про історію визвольного руху знайомтесь на сторінці ВКОнтакті http://vk.com/uvr_oun_upa

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *