Головне — застосувати правильний підхід

Ємільчинський лісгосп АПК я очолив у жовтні 2006 року, тоді він був значно менший, до його складу входило всього 2 лісництва: Ємільчинське і Барашівське. Пізніше до лісгоспу приєдналося Сербівське лісництво, а в 2007 році, за ініціативи керівництва Ємільчинського району, нам виділили ще 13 тисяч гектарів занедбаних угідь, які вже й так позаростали лісом і чагарникам. Тепер наш лісгосп вже має площу 43305 гектарів.

А 13 тисяч гектарів новоприєднаних земель ми поступово освоїли і засадили продуктивним лісом. Щоправда понесли при цьому великі затрати, а фінансову вигоду отримаємо через 50 років, мабуть. На повне впорядкування цілинних земель довелося витратити близько 600 тисяч гривень, і нам допомогло наше обласне об’єднання «Житомирагроліс», бо самі ми з таким масштабним освоєнням не скоро справились би на той час.

Я повинен сказати, що сучасне лісокористування складне і багатовекторне. Звичайно, ми надаємо пріоритет високопродуктивним породам дерев, таким як: сосна, дуб, береза. Природі важко «нав’язати» свій асортимент. Тому, якщо в низинах, а в нас таких багато, росте більшою мірою вільха, то сосновий ліс там ніяк не виростиш. Але на нових землях ми посадили молоді, адаптовані дерева і зробили продуктивну площу, і якщо раніше в 2006 році ми мали головного користування 7200 куб. м, то тепер наша лісосіка складає 22 тисячі куб. м. Це значить, що нас ліс росте і набирає стиглості. Зараз незаліснених територій у нас не знайдеш, хіба що там, де важке болото і скупчення камінних брил.

Сучасні технології ведення лісового господарства передбачають заліснення всіх територій, навіть перезволожених і заболочених. В низинах надається перевага природному поновленню і самозалісненню. Головне, як кажуть, застосувати правильний підхід, адже для кожної породи дерева існує свій ґрунт і певні кліматичні умови. Лісівники не порушують правила, які встановила природа, а лише сприяють їм. Тому у 2014 році ми створили 79,2 гектарів нових насаджень, адаптованих до місцевих умов — це і сосна, і береза, і вільха, і дуб.

Маємо тепер і власні розсадники в кожному лісництві, самі себе забезпечуємо продуктивним посадковим матеріалом. І ми поступово впорядковуємо і заболочені місця, і галявини, і цілинні угіддя.

Щорічно проводиться інвентаризація лісових площ, спеціалісти виявляють густину лісів, якість деревостану, інші параметри. Після кожної такої ревізії лісу приймаються невідкладні заходи для ліквідації виявлених недоліків. Я хочу сказати, що вираз «темний ліс» зараз вже не актуальний, лісове господарство розвивається за чітко розробленими планами, а його подальший розвиток знаходиться під постійним контролем лісівників.

Ми вдосконалюємо сучасне лісовпорядкування, застосовуємо новітні технології розведення і вирощення продуктивного лісу. Від цього залежать й економічні показники лісгоспу і наші можливості закупляти нову лісогосподарську техніку. Ми вже закупили декілька завантажувачів, тягачів і вантажних автомобілів. Також здійснили ремонт адмінбудівель і території, підняли соціальні стандарти наших працівників. Тільки ефективне і продумане лісокористування дає відчутні результати.

Юрій ПРОКОПОВ,
директор ДП «Ємільчинський лісгосп АПК»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *