У наповненні бюджету є резерви

Питання бюджету актуальне сьогодні на всіх рівнях. Після прийняття головного державного документа інформаційна хвиля докотилася і до областей та районів, є чимало критичних стріл. Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад розповсюдила навіть відкритий лист, у якому, зокрема, йдеться, що нова бюджетна та податкова політика Уряду спрямована на знищення села, місцевого самоврядування у сільській місцевості, а замість децентралізації ми одержали фактично повну централізацію влади. Після сесії, на якій був прийнятий районний бюджет, “НТ” звернулася з кількома питаннями з цього приводу до в. о. голови районної державної адміністрації Володимира Ширми.

– Які особливості цьогорічного районного бюджету, його “плюси” й “мінуси”?

– Всі про це говорять, і так є насправді, що бюджет цього року є бюджетом децентралізації. “Плюс” у тому, що він стимулює громади до об’єднання і до наповнення свого бюджету. Змінився принцип оподаткування: податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), які були базою для бюджету сільських і селищних рад, накопичується в районному – 60%, разом з тим з’явилися нові податки, наприклад, на майно, але він буде справлятися тільки з 2016 року. Проте сільські і селищні ради на найближчих сесіях повинні прийняти рішення про розмір цього податку.

“Мінуси”… Я б сказав, що їх менше, ніж “плюсів”. Можливо, основний “мінус” – для сільського голови, бо йому більше треба буде працювати, а якщо говорити в цілому, то зведений бюджет району, при умові виконання, навіть кращий в порівнянні з минулорічним.

– Чи не стане стимулювання до об’єднання громад загрозою для перспективи сіл?

– Важко про це говорити. Дуже багато залежить від закону про добровільне об’єднання громад, який має прийняти Верховна Рада. Думаю, що депутати прислухаються до думок на місцях, а ми в свою внесемо пропозиції, як краще об’єднати громади, адже не може бути 4-5 сільрад на території такого величезного району, як наш.
Разом з тим, хочу сказати, при всій повазі до кожного жителя району, якщо в громаді менше 200 чоловік, вона не в змозі утримати навіть сільського голову, не говорячи вже про соціальний розвиток, інфраструктуру. Такі сільради є глибоко дотаційними.

– Але цього року для них є послаблення…

– 2015 рік є перехідним, і ми одразу не можемо кинути напризволяще найбідніших. Скажімо, Бобриця в січні не може профінансувати навіть зарплату апарату сільради. Тому ще цей рік закон передбачає міжбюджетні трансферти, щоб позакривати подібні болючі питання.

– Одним із джерел наповнення бюджету можуть бути кошти за оренду землі, про що йшлося на кількох останніх сесіях. Про наведення порядку із цим неодноразово наголошували і Ви. Наскільки це реально?

– Навести порядок із землею вимагає життя. За останніх два місяці багато зроблено, виявлено проблемні питання. Є порозуміння з більшістю інвесторів у нашому районі, і на наступній сесії ми поінформуємо громадськість, як вирішується дане питання.

Найсвіжіший приклад зі сходу в Хуторі-Мокляках: СТОВ “Поліський край” із 162 тис. грн заплатило тільки 55 тис. Лише одне підприємство за рік заборгувало понад 100 тис. грн. в бюджет сільської ради. І таких прикладів чимало. Для сільських і селищних рад це великий резерв з наповнення бюджету.
Підготував
М. МЕЛЬНИК,

“НТ” №4

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *