Статистика ДТП в Україні


Патрульна поліція опубліковала статистику дорожньо-транспортних пригод, які відбулись в Україні протягом минулого року. Так, поліція зафіксувала 160 675 (!) випадків ДТП, в яких 3 454 громадян загинуло. Для порівняння: в 2013 році цей показник смертності складав 4 483 осіб, а в 2007 році в ДТП загинули аж 9 574 людини.

Дослідницька організація World life expectancy на основі даних ВООЗ склала рейтинг країн за смертністю у ДТП. Для цього вони вирахували кількість смертей в аваріях на 100 тисяч населення. Згідно з останніми даними, показник України становить 9 смертей на 100 тисяч населення. При цьому найкращу позицію займає Швеція, у якої цей показник 2 людини.

У чому секрет успіху Швеції?

Ще в далекому 1997 році парламент країни прийняв Програму з підвищення безпеки дорожнього руху та зниження смертності в ДТП – Vision Zero. Базовим принципом програми є неприпустимість дорожньо-транспортних пригод з летальним наслідком. Згідно з ним не можна ставитися до смертей на дорозі як до неминучого зла, пов’язаного з автомобілізацією.

На виконання було впроваджено низку заходів:

– Перехрестя з круговим рухом. Незважаючи на те, що світлофорне регулювання знижує число аварій і збільшує пропускну здатність перехрестя, як правило, аварії на них призводять до більш тяжких наслідків, ніж на перехрестях з круговим рухом.

Обмеження швидкості в населених пунктах до 30 км/год. За дослідженнями вчених, саме швидкість в 30 км/год є межею, при якій більшість пішоходів виживають в ДТП. Влада населених пунктів Швеції отримала повноваження самостійно визначати ділянки для введення цього обмеження.

– Дороги з розділовим бар’єром. Рішення ефективно запобігає аваріям, пов’язаним із зіткненнями зустрічного автотранспорту. Будівництво розділових бар’єрів активно ведеться в Швеції з 1998 року.

– Очищення прилеглих до доріг територій. Для мінімізації наслідків з’їзду транспорту з дороги з прилеглих територій були прибрані небезпечні предмети: камені і дерева, встановлені паркани.

– Детальне розслідування аварій зі смертельним випадком. Всі дорожні аварії зі смертельними наслідками розслідуються спеціальною комісією. Після закінчення розслідування пропонуються рішення, які б дозволили уникнути повторення того, що сталося.

Нагадування про ремені безпеки. Автомобілі оснащуються системами нагадування про ремені безпеки, показник використання ременів в таких автомобілях досягає 100 %.
Алкозамки. Технологія призначена зменшити кількість випадків водіння в нетверезому вигляді.

Фоторадари. Засіб контролю над встановленими обмеженнями швидкості на дорогах.

– Велосипедні шоломи. Всі діти до 15 років зобов’язані використовувати шолом при їзді на велосипеді.

Цікаво, що в сусідній скандинавській країні Норвегії, а саме в її столиці Осло також налагоджено ефективну роботу в напрямку зменшення кількості ДТП зі смертельними випадками. Так, у 2019 році в Осло (670 000 жителів) сталося лише одне смертельне ДТП. 20 червня дипломатичний автомобіль РФ врізався в паркан поруч з трамвайною зупинкою. У машині були двоє співробітників російського торгового представництва. Один з них отримав легкі травми, а інший загинув на місці.

Сергій РОМАНОВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *