Шкільна освіта на карантині: “уроки дистанційного навчання” та готовність до другої “хвилі” коронавірусу


Запроваджений у березні по всій країні карантин став справжнім випробуванням як для вчителів, так і для батьків. Діти сотень тисяч мешканців Житомирської області зі звичного відвідування освітніх закладів перейшли на вивчення шкільної програми з елементами віддаленого навчання. Досить швидко довелося перебудовувати роботу вчителям, багато з яких не готові були до регулярної онлайн-комунікації з дітьми. Тому частина навантаження лягла на плечі батьків, які разом зі своїми чадами розбиралися у не надто доступно написаних підручниках.

У серпні, коли стало точно відомо, що діти знову сядуть за парти, школам надіслали цілий ряд рекомендацій з підготовки приміщень до безпечного навчання. Класи – це місця, де постійно розмовляють. То ж, активно спілкуючись між собою, діти навряд чи будуть добре дотримуватися дистанції. Тому в класах, де одночасно навчаються 20 і більше школярів, для недопущення поширення інфекції навчальні заклади мали б запровадити ряд обмежувальних заходів. Усі вони прописані у спеціальних рекомендаціях, направлених від управлінь освіти на рівень закладів шкільної освіти. На думку заступниці голови Житомирської ОДА Віри Рогової саме неухильне дотримання карантинних обмежень дозволило вчасно поновити навчальний процес:
– Важливим для всієї області є те, що діти пішли навчатися в школи. На сьогодні мережа освітніх закладів Житомирщини це 627 шкіл, де навчаються 136 500 учнів. Нова система якісної освіти для дітей, які навчаються в маленьких містечках та селищах, включає 66 опорні школи, – розповідає посадовиця. – І я маю вам сказати, що це спільна робота місцевих рад і центральної влади, що вся мережа закладів відкрилася вчасно і була готова до сьогоднішніх викликів пандемії.
У зв’язку з введенням карантинних норм, процес навчання у багатьох школах змінився. З цією метою внесли зміни у регламент роботи освітніх закладів. Зокрема, в обласному центрі та деяких містах області класи з великою наповненістю діляться на дві частини та діти ходять до школи тиждень через тиждень, або день через день. У другому випадку діти за тиждень відвідують школу 2 – 3 рази, решта часу їм пропонують дистанційне навчання.

 • Наш заклад переповнений. І щоб виконати вимоги з безпеки учнів, деякі класи перевели в окремий навчальний корпус, який довелося готувати за місяць до початку навчального року. Виконали ряд зауважень при прийнятті школи до 1 вересня, і зараз у нас немає жодних непорозумінь, навчальний процес відбувається у штатному режимі,– прокоментував директор однієї з найбільших житомирських міських гімназій.
  Для малокомплектних шкіл, де загалом навчаються не більше ста учнів, немає потреби у поділі на групи й запровадження спеціальних маршрутів руху для дітей. На Житомирщині до таких відносять половину всіх навчальних закладів області. Велику кількість з малокомплектних шкіл планували закрити через високі витрати на їх утримання. Досвід роботи навчальних закладів в умовах карантину підтвердив щонайменше передчасність таких дій або, навіть, необхідність відмовитися від попередньо прийнятих рішень.
  Уроки дистанційного навчання –
  не завжди “онлайн”
  Не виключено, що в країні може бути друга “хвиля” коронавірусу і всіх школярів знову відправлять навчатися вдома. Перебування населеного пункту або ж певного району в червоній зоні також означає переведення роботи освітніх закладів у режим навчання з елементами дистанційної роботи.
  Хоч в області з початку навчального року не зафіксовано критичних спалахів пандемії, наразі багато шкіл та класів все ж знаходяться на карантині. За офіційною інформацією від управління освіти Житомирської ОДА станом на 21 вересня 2020 року в регіоні закриті на карантин 12 шкіл та 31 клас.
  Ці заходи торкнулися 24 районів й об’єднаних громад майже по всій території області, включно з містами Коростень, Малин і Житомир. Коронавірус підтверджено у 39 вчителів і 16 учнів. Щоб уникнути можливого поширення інфекції, 3487, учнів переведені на навчання з елементами дистанційної освіти (детальніше в табл.)
  Як не дивно, у 12 колишніх інтернатних закладах, перетворених у спеціальні школи з пансіонами, жодного випадку зараження не виявлено. Ще двоє інтернатів реформували в обласний спортивний ліцей та ліцей з військової підготовки, де наразі також відсутні випадки інфікування.
  Важливу роль у швидкому переорієнтуванні на дистанційне навчання відіграє й матеріальна база шкіл. Ганебним є той факт, що в області десятки шкіл не мають підключення до інтернету, а там, де він є, якість інтернет-зв’язку дуже низька. Вчителям і учням доводиться вишукувати місця, де сигнал можливо було б завантажити чи відправити завдання. Часто виконані роботи залишали в певному публічному місці, магазині або поштовому відділенні, звідки їх у визначений час забирали для перевірки викладачі.
  – Справді, для різних населених пунктів регіону дистанційна освіта була різною. У деяких школах передаються завдання через поштові скриньки. Але це виключні випадки, – підтверджує в розмові Віра Рогова.
  Торік діяла загальнонаціональна програма, за якою передбачалося підключення до широкосмугового інтернету за рахунок урядового фінансування. Проте “спущені”на місцевий рівень кошти до кінця так і не були використані. Через не проведені вчасно тендерні процедури до державного бюджету в кінці 2019 року повернулися 25 млн грн. Тим самим школи в різних районах області позбавили можливості нарешті мати такий потрібний наразі високошвидкісний інтернет.
  На жаль, цього року програму не продовжили і подальші витрати на під’єднання до глобальної мережі повністю лягли на місцеві громади.
  Свій весок у допомогу освітянам зробив Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Починаючи з березня, його зусиллями підготовлений ряд відеоуроків для викладачів, як проводити навчання, використовуючи найпопулярніші програми для віддаленої освіти. В інституті створено телестудію, де записувалися онлайн-уроки. За цей час 70 вчителів записали уроки з різних предметів.
  За твердженням керівника установи, доктора педагогічних наук Ігоря Івановича Смагіна, співробітники навчали й навчалися самі. Через спеціальну платформу Uran до онлайн-навчання і педагогічних заходів одночасно змогли віддалено долучитися до тисячі освітян. Підписаний і договір з харківською мережею “Класна оцінка”. На постійній основі діють 13 онлайн-кабінетів з підвищення кваліфікацій вчителів.
 • Ми відійшли від звичного використання платформи до формату запровадження дистанційного навчання. Оскільки у нас свою кваліфікацію підвищує 13 тис. вчителів області, –переконаний Ігор Смагін. – Усі наші методисти пройдуть курси підвищення кваліфікації з дистанційної освіти у Львівській політехніці, а це – кандидати і доктори наук, методисти вищої категорії. Це дозволить підняти онлайн-освіту області на новий рівень.

Санітарний стан шкільних закладів бажає кращого
Згідно з інформацією Держпродспоживслужби області вбиральні багатьох шкіл області досі знаходять на вулиці, близько 10 % розміщені в будівлях, які потребують капітального ремонту. Особливу занепокоєність викликає з року в рік все більший дефіцит питної води практично у всіх куточках області.
Багато зі шкіл взагалі не забезпечені централізованою водою та централізованим водовідведенням. Тому для них особливо актуальним є дотримання чітких санітарних правил і вимог до прибирання та санітарної чистоти класів.
Проблему можна було б вирішити шляхом впровадження регіональної програми з питного водопостачання. Та поки що така ініціатива залишається в далеких планах, а очищення законсервованих свердловин і повноцінна розбудова питного водопостачання повністю залежить від фінансової й організаційної спроможності місцевих громад.
Важливого значення зараз набуває побудова правильної комунікації між вчителями і батьками як повноцінними учасниками освітнього процесу. З боку обласного управління освіти направлені рекомендації на рівні кожної школи визначити особу, яка має бути відповідальною за спілкування з батьками. Саме спільними зусиллями у цей непростий період пандемії мають визначатися шляхи та методи найкращого донесення дітям та майбутнім випускникам знань і навичок. Адже тільки разом нам вдасться подолати цей виклик здоровими й освіченими.
Тарас БОРОСОВСЬКИЙ
Матеріал підготовлено в рамках проєкту Асоціації професійних журналістів та рекламістів Житомирщини “Інформаційна кампанія для локальних ЗМІ “До100вірно про пандемію COVID-19” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не завжди збігаються з офіційною позицією Уряду США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *