Друга хвиля COVID-19, чотири види грипу і вакцинація – виклики осіннього сезону


Сусідка Віра Іванівна відчула себе погано: з’явився кашель, стало важко дихати. “Мабуть, трохи застудилася, – подумала вона, – адже осінь. Нічого, день-другий полежу, вип’ю теплого молока з медом – і все пройде. Адже температури немає.” Ні через день-другий, ні через тиждень здоров’я не покращилось: кашель тільки посилився. Зрештою, діти вмовили Віру Іванівну зробити тест на коронавірус. Результат виявився позитивним.

У подібній ситуації опиняються зараз багато наших співгромадян. Бо прогнозована Всесвітньою організацією охорони здоров’я друга хвиля пандемії COVID-19, яка з настанням осені накрила всю Європу, не оминула й Україну.

– Сьогодні в Україні виявляють щодня 4-6 тис. інфікованих коронавірусом, і за кількістю ми нині займаємо 10 місце в світі. Але за найпесимістичнішим прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, ще до зими кількість інфікованих у нас може дійти й до 10 тис. на день, і тоді за тривожними показниками ми зрівняємось з Італією, – зазначає директор обласного лабораторного центру Зиновій Парамонов.
На сьогодні Житомирський обласний лабораторний центр працює на повну потужність, хоч, за словами його очільника, в області залишилося тільки 8 лікарів – епідеміологів. У китайській провінції, до прикладу, на кожні 10 тис. мешканців є один лікар-епідеміолог. А в Житомирській області на одного спеціаліста припадає 150 тис. мешканців, тому працівники центру працюють нині 7 днів на тиждень – без вихідних, відпусток і відгулів. Але штат центру вже поповнився чотирма бактеріологами з вищою медичною освітою та дев’ятьма – із середньою. Незабаром планується відкриття лабораторних центрів у Коростені, Новограді-Волинському та Бердичеві. З обласного бюджету пообіцяли виділити на це 2,5 мільйона гривень.
– Тож плануємо збільшити кількість тестувань на коронавірус – до 1000 за день. Тести виробництва Німеччини та Китаю у нас є, – запевнив Зиновій Парамонов. І головне – вдалося придбати до обласного лабораторного центру автоматизовану систему тестування, сертифікований сучасний прилад, виготовлений у Кореї. Він опрацьовує 96 проб за годину. Це дозволить значно збільшити кількість тестувань і скоротити їх тривалість з 3-4 днів, як це було раніше, до кількох годин. В Україні подібних апаратів лише три: у Києві, Рівному та Житомирі.
Але повертаємося до ситуації з Вірою Іванівною: як розпізнати, чи у вас застуда, звичайний грип чи все ж коронавірусна інфекція?
– Коронавірусна інфекція дає симптоми, притаманні застуді чи звичайному грипу, – говорить завідуюча відділенням епідеміології Житомирського обласного лабораторного центру Тетяна Лутай. – Це може бути кашель, нежить, біль у кістках, першіння у горлі. Крім того, є різні види коронавірусу: один може давати високу температуру, інший проходить без неї. Ще інші можуть викликати різкий біль у шлунку, гнійні висипи на тілі. Визначити наявність будь-якого штаму коронавірусу може тільки тестування. Якщо направлення на тестування виписує сімейний лікар – його роблять безкоштовно. За словами завідуючої відділенням епідеміології обласного лабораторного центру, ПЛР-тестів в установі достатньо, закуплено нові, більш точні та якісні набори для виявлення специфічних фрагментів вірусу SARS-CoV-2 виробництва Південної Кореї, які розроблені відповідно до рекомендацій ВООЗ. Крім того, якщо виникла така потреба, можна протестуватися в обласному центрі й на комерційній основі за попереднім електронним записом.
– На жаль, хворих на COVID-19 з кожним днем більшає, – констатує Тетяна Олексіївна, – а рахуються тільки ті, хто протестований. В останній тиждень захворюваність в області на 100 тисяч населення склала 338 осіб. І це при середньому показнику по Україні – 219 осіб.
Крім того, почався період сезонних захворювань на грип та ГРВІ. За період з 19 жовтня по 25 жовтня в області захворіло 6964 особи, інтенсивний показник 576.0 на 100 тис населення, що на 16,1% більше ніж за попередній тиждень. Зростання захворюваності відбулося як серед дітей, так і серед дорослих. Захворіло 4437 дорослих та 2527 дітей. Діти становлять 36,3% від усіх хворих. Госпіталізовано 96 хворих, у тому числі 50 дітей.
За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, на нас насувається чотири види грипу. Якщо людина інфікується коронавірусом, так ще й підхопить грип – врятувати її буде важко, – зазначає Тетяна Лутай. Вакцини від усіх чотирьох видів грипу існують, і в центрі їх уже замовили. Станом на 25 жовтня в області щеплено 43 особи, в т.ч. в Ємільчинському районі – 40 медичних працівників за кошти, виділені райдержадміністрацією, в Овруцькому районі – дві особи та Народицькому – одна. Але оскільки ці протигрипозні щеплення не відносяться до обов’язкових, а до рекомендованих, то закуповуються вони за кошти місцевих бюджетів, кошти підприємств та за особисті кошти окремих громадян. Тобто, якщо людина захоче отримати щеплення від грипу, вона має замовити в аптеці вакцину, отримати її в зазначений день і зробити щеплення. І радимо це зробити. Адже, якщо профілактичне щеплення коштує кілька сотень гривень – лікування обійдеться значно дорожче. А наш обласний лабораторний центр уже подбав, щоб пункти щеплення невдовзі були відкриті.
Однак щодо щеплень у розпал пандемії застерігає доктор медичних наук, професорка, завкафедрою інфекційних захворювань НМУ ім. О. Богомольця Ольга Голубовська, яка притримується думки, що проведення вакцинації в період епідемії коронавірусу для дорослих не рекомендується, водночас для дітей можливе. Її варто проводити, дотримуючись всіх можливих обмежувальних заходів, уникаючи черг у лікарів, – припускає інфекціоністка.
Людмила НАТИКАЧ
Матеріал підготовлено в рамках проекту Асоціації професійних журналістів та рекламістів Житомирщини “Інформаційна кампанія для локальних ЗМІ “До100вірно про пандемію COVID-19” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не завжди збігаються з офіційною позицією Уряду США

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *