Гендерне насильство – рівність між жінками та чоловіками!


Гендерне насильство – це насильство, яке чиниться над особою тому, що вона належить до тієї чи іншої статі. Під гендерним насильством мається на увазі насильство, яке чинять переважно чоловіки проти переважно жінок. Загалом оскільки агресивна поведінка очікується від саме чоловіків, то чоловіки – це та група, яка чинить насильство будь-якого типу і яка так само страждає від насильства (у війнах, розбоях, вуличному насильстві тощо). Тобто, передусім чоловіки є як агресорами, так і жертвами насильницької поведінки.
Метою гендерного насильства, як і будь – якого іншого насильства, є прагнення до домінування і контролю поведінки. Гендерне насильство має форми фізичного, сексуального економічного, а також психологічного приниження, яке здійснюється шляхом експлуатації, дискримінації, погроз і репресій.
Сім’я є головним місцем гендерного насильства. У родині відбувається насильство фізичне, психологічне, сексуальне. Ще однією формою гендерного насильства у сім’ї є прямий контроль жіночої сексуальності: примусові аборти та примусові вагітності.
Іншим осередком насильства над жінками є робоче місце – як на державній, так і на приватній службі. Місце роботи включає в себе як сексуальну агресію (переслідування, залякування) так і торгівлю жінками та примусову проституцію.
Гендерне насильство є грубим порушенням прав людини. На протидію йому спрямовано багато міжнародних документів, зокрема конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Декларація ООН про викорінення насильства проти жінок. У багатьох випадках гендерне насильство є порушенням українського законодавства, може кваліфікуватись як адміністративне правопорушення або кримінальний злочин. Гендерна нерівність, гендерні стереотипи, а також такі особисті психологічні особливості як агресивність, прагнення домінування лежать в основі гендерного насильства. На протидію гендерному насильству спрямовані такі Закони України “Про попередження насильства в сім’ї”, “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, окремі статті Кримінального кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення України.
Якщо ви стали жертвами чи свідками вищезазначених фактів, телефонуйте на гарячі лінії і отримайте безоплатну анонімну правову та психологічну консультацію.
0 800 500 335 (безоплатно зі стаціонарних телефонів) 386 (безоплатно з мобільних телефонів). Лише за умови викорінення гендерного насильства ми зможемо жити у правовій, демократичній і процвітаючій країні.

Олена КОВАЛИК
психолог відділу соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю
КУ “Територіальний центр соціального обслуговування”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *